Zajímavosti a otázky - podlahové topení Top heating
JAK TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ FUNGUJE?
Odborníci definují podlahové vytápění jako nízkoteplotní sálavý systém. Na rozdíl od klasických radiátorů využívá teplovodní podlahové vytápění nižších teplot (teplota podlahy by neměla překročit 29°C a teplota v trubkách 50°C, přičemž v radiátorech se používá voda teplá až 90°C) a velkou plochu s akumulační schopností, z níž sálá teplo do okolí.
Sálavé teplo vás ohřívá, i když teplota vzduchu v místnosti nedosáhla ani 18°C. Na dlažbě s teplotou 29°C neucítíte na bosých nohou nic. Nebude se vám zdát studená, protože neodvádí teplo z povrchu vašeho těla, ale ani teplá, protože není teplejší než vaše nohy.
Cenové nabídky ZDARMA na podlahové topení Top heating pro Vás vypracují zkušení topenáři a technici. Zde stačí vyplnit formulář nebo zavolat na technické oddělení zde.
PROČ JE TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ ZDRAVĚJŠÍ?
Velká plocha vyzařování podlahy zajišťuje přirozené a mimořádně rovnoměrné šíření tepla. Prostory vytápěné teplovodním podlahovým vytápěním dosáhnou všeobecně při stejné teplotě sálání stejnou tepelnou pohodu, jako malé, vysoce zahřáté topné plochy se vyznačují větší teplotou vyzařování.
Proto lze při stejném pocitu příjemného tepla obvykle snížit u teplovodního podlahového vytápění teplotu vzduchu až o 2°C oproti běžným statickým topným plochám. V místnosti s podlahovým vytápěním budete mnohem méně vystaveni zvířenému prachu a nepocítíte ani nepříjemné účinky suchého vzduchu – tyto problémy jsou typické pro často přetápěné byty s klasickým ústředním vytápěním.
Teplo sálající z podlahy také vysouší stěny už nízko nad podlahou – výhodné do přízemních a suterénních místností a dále do místností vlhkých (koupelny). Vysoušením a rovnoměrným prohříváním místností lze zabránit vzniku plísní.
CO JE TO TZV. SUCHÉ A MORKÉ TOPENÍ?
Teplovodní vytápění se dělí na podlahové vytápěcí systémy mokré a suché. U mokrého systému je otopná deska z cementové směsi nebo samonivelační anhydritové směsi a potrubí systému, ve kterém se topí teplou vodou, je možné pokládat na rovnou plochu tepelné izolace.
Podlahové vytápěcí systémy suché se nejčastěji využívají v podkrovních a půdních bytech s dřevěnou konstrukcí podlah nebo u dřevostaveb. Základním materiálem jsou izolační desky, které se vtlačí do vylisovaných výstupků systémové desky a dále slouží k uložení potrubí a k přenosu tepla.
Systémové desky usnadňují topenářské práce, zrychlují montáž a umožňují okamžité uvedení do provozu, na kvalitu podlahového topení ovšem nemají žádný vliv. Využitím systémové desky se uživatel dobrovolně vzdává vyšší účinnosti systému, ideálního přenosu tepla a zkrácení zátopu.
JAKÁ JE NEJHODNĚJŠÍ PODLAHOVÁ KRYTINA PRO TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ?
Nejvhodnější krytinou pro teplovodní podlahové topení je dlažba. Důvodem je to, že dobře vede teplo. Výborně však podlahové vytápění funguje také ve spojení s laminátovými podlahami, parketami, koberci, plovoucími podlahami či linolei určenými speciálně pro podlahové vytápění.
Cenové nabídky ZDARMA na podlahové topení Top heating pro Vás vypracují zkušení topenáři a technici. Zde stačí vyplnit formulář nebo zavolat na technické oddělení zde.
DÁVEJTE SI POZOR NA TZV. TOPENÁŘSKÉ MISTRY!
Topenářští mistři počítají tepelné ztráty místností přes objem místnosti a toto „hausnumero“ pak navrhnou otopná tělesa, pro jistotu ještě s přirážkou. Pak sečtou výkony těchto otopných těles a dostanou, z jejich podhledu, nejmenší výkon kotle, který je nutno nainstalovat. Svědomitě vyberou ten nejlepší kotel, vybavený super regulací. Cena pak bývá také super. O ekonomii provozu takovéhoto systému si můžeme nechat jenom zdát.
Proto je vždy výhodnější přiklonit se při rozhodování o dodavateli teplovodního podlahového topení ke zkušené instalatérské firmě, která Vám dodá celý topný systém „na klíč“ od zpracování projektu podlahového topení přes dodání kvalitních materiálů a odborné nainstalování až k provedení zaregulování a veškerých topných zkoušek. Mírné navýšení vstupních nákladů je v tomto případě kompenzováno skutečnou kvalitou systému.
JAKÁ JE SKLADBA PODLAHY TEPLOVODNÍHO SYSTÉMU PODLAHOVÉHO VYTÁPĚNÍ?
Na rovnou základovou desku se nejdříve položí hydroizolace, a pokud je to nutné také radonová ochranná fólie. Poté následuje rovný izolační podlahový polystyrén ve výšce dané projektovou dokumentací. Na podlahovou izolaci se pokládá reflexní fólie, která plní 2 funkce: odráží vyzářené teplo směrem nahoru do vytápěné podlahy a brání tepelnému zatěžování polystyrénových desek umístěných pod nimi.
Základní typ fólie - separační fólie má za úkol oddělit izolaci od topné desky a zabránit zatečení betonu tak, aby nevznikl tepelný most. Účinnější zrcadlová reflexní fólie dokáže ideálně rozložit teplo a zajišťuje rychlejší náběh teplot. Ještě vyšší účinnost (až o 20%) přináší inovovaná zrcadlová reflexní fólie se vzduchovým polštářem. Na fólii se položí trubka PEX-AL-PEX pro podlahové vytápění, připevnění zajistí speciální příchytkový systém. Nakonec se celá skladba podlahy zalije samonivelační anhydritovou hmotou nebo betonem s plastifikátorem.
S JAKOU VÝŠKOU PODLAHY JE NUTNÉ POČÍTAT PŘI REALIZACE TEPLOVODNÍHO PODLAHOVÉHO TOPENÍ?
Stáhněte si ZDARMA bez jakékoliv registrace řez podlahou ZDE. Klasický teplovodní systém podlahového topení potřebuje pro celou výšku podlahy včetně podlahové krytiny cca. 15 cm, 8 cm je požadavek pro zalití trubky samonivelační anhydritovou podlahou, zbytek tvoří izolační část, tedy izolační podlahový polystyren. Pokud se investor rozhodne pro realizaci pasivního či nízkoenergetického rodinného domu, zvyšuje se výška podlahy úměrně zvýšení tepelné podlahové izolace. Pro rekonstrukce, které nemají možnost instalace standardního systému, nabízíme naše společnost systém PROFI DESKA + PROFI REFLEX 3000, který je možné instalovat již od 6 cm výšky podlahy.
NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU TEPLOVODNÍHO PODLAHOVÉHO TOPENÍ?
Důležité jsou především kvalitní systémové komponenty. Zkontrolujte si, zda nabízený systém obsahuje také reflexní zrcadlové fólie, které výrazně zvyšují účinnost podlahového topení a snižují tak náklady na vytápění. Systémy s obyčejnou fólií či systémovou deskou neobsahují zrcadlové fólie, a proto nedosáhnout maximálních úspor. Investujte do pokrokového systému a ne do snadné práce topenáře.
Stejně důležitá je pro teplovodní podlahové topení také kvalitní trubka. Pečlivě vybírejte potrubí obsažené v systému podlahového topení. Trubka by měla být složena z vrstev plastu a hliníku, měla by odolat vysokým teplotám a také tlaku. Velmi důležitá je kyslíková bariéra, která zabrání usazování nečistot v potrubí.
PROČ JE TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ EKOLOGICKÉ?
Požadovaná nízká teplota v topné soustavě umožňuje také efektivní využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie pro vytápění např. tepelných čerpadel, solárních kolektorů v kombinaci s elektrokotlem. V lokalitách se zavedeným zemním plynem jsou optimálním zdrojem tepla nízkoteplotní plynové kotle a kotle lépe využívající spalné teplo (kondenzační plynové kotle) pracující s vysokou účinností.
JAKÁ TRUBKA JE PRO TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ NEJVHODNĚJŠÍ?
Současné moderní systémy podlahového vytápění využívají plastových trubek k rozvodu topné vody. To má řadu výhod jak z hledisek mechanických, tak tepelných. Použité plasty mají vysokou chemickou odolnost – nepodléhají korozi, zabraňují průniku kyslíku do topné vody. Materiály jsou odolné vůči mechanickému poškození, které může způsobit hrubozrnný potěr.
Plastové trubky jsou současně pružné i pevné, dají se snadno ohýbat bez vzniku nežádoucího pnutí, snadno se pokládají. Pro teplovodní podlahové vytápění je nejvhodnější 5-vrstvá trubka PEX-AL-PEX o průměru 16 mm. Trubka se skládá z plnohodnotné hliníkové trubky a dvou trubek ze zesítěného poyethylénu. Díky těmto kvalitním materiálům si trubka udržuje lineární průběh pevnost IZOTERMY téměř bez poklesu pevnosti i po dobu více jak 50 let. U ostatních plastových trubek např. polybutenových se zlom projevuje již po jednom roce a dochází k prudkému poklesu pevnosti. Pětivrstvá trubka navíc drží tvar, proto při její instalaci není potřeba využívat drahé systémové desky.
Kromě plastových trubek se někdy používají i měděné. V porovnání s plastem mají měděné rozvody řadu nevýhod. Měď má menší chemickou odolnost, je méně odolná vůči mechanickému poškození. Není pružná, ale ohebná, což je nevýhodné při pokládání měděných trubek.
SKLADBY PODLAH
VÝZNAMNÍ PARTNEŘI
PORADNA
poslední dotazy na podlahové topení